Braketlerle Yaşam

Ortodontik braketlerin kullanımı, dişlerin düzenli sıralanabilmeleri için sık kullanılan bir yöntemdir. Braketler sayesinde dişlerinizdeki düzensizlikler, özgüveninizi artıran estetik bir gülümsemeye dönüşebilir. Ancak ortodontistinizin braketleri uygulayabilmesi için sizlerin yardımına ihtiyacı vardır. Sizlerin braketleri kullanmaya karar vermesi ve sonrasında; yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi, braketlere iyi bakması ve iyi bir ağız bakımını temin etmesiyle sonuca kısa sürede ulaşılır ve braketlerin gereksiz yere uzun süre kullanılması önlenmiş olur.

Braketler dişlere hafif kuvvetler uygularlar ve böylece dişler hareket ederek ideal konumlarına erişirler. Braketlerin ağza yerleştirildiği ilk birkaç gün alışma sürecidir ve bu süreçte dişlerde ağrı, çiğneme esnasında hassasiyet, dudak yanak ve dilde irritasyonlar oluşabilir. Bu sürecin daha rahat atlatılabilmesi için, hekiminiz size ağrı kesici önerecektir. Ayrıca dudak ve yanaklarınızın iç kısmında oluşabilecek rahatsızlıklar için doktorunuz size ortodontik mum verecektir. Mumu size rahatsızlık veren tel parçasının üzerin yerleştirdiğinizde şikayetiniz ortadan kalkacaktır. Bu birkaç günlük alışma sürecinden sonra hastalarımız braketlere alışırlar ve hatta ağızlarında braketlerin varlığını unuturlar.

Ortodontik braketler dişlerinizi düzeltirken, yaşam tarzınıza kısıtlılık getirmez. Sporla ilgilenen hastalarımız, spor yaparken bir ağız koruyucu kullanarak aktivitelerine devam edebilirler. Yine müzikle ilgilenen bireyler, birkaç günlük alışma sürecinden sonra müzik aletlerini çalabilir ya da şarkı söyleyebilir.