Estetikle Gelen Sağlık

Uyumlu sıralanmış dişler, estetik bir gülümsemeyle birlikte; etkin bir ısırma, çiğneme ve konuşma fonksiyonunun yerine getirilmesine yardımcı olurken sağlıklı diş ve dişetlerine katkıda bulunur.


Çapraşık dişlerin temizlenmesi daha güçtür, bu yüzden fırçanın daha zor ulaştığı diş yüzeylerinde çürükler ve diştaşı oluşumları izlenebilir. Bunlara bağlı olarak dişeti çekilmeleri ve dişi çevreleyen kemik dokuda kayıplar meydana gelebilir. Eğer dişler ortodontik tedavi ile düzeltilirse, tüm dişleri yüzeyleri daha erişilebilir ve kolay temizlenebilir olacağından çürüklerin ve dişeti problemlerinin oluşma ihtimali azalacaktır. Dişlerdeki çapraşıklıklar, uyumsuz kapanış ilişkileri, çenelerin kötü konumlanmaları çene eklemine iletilen yük dengelerini değiştirir ve eklem problemlerine sebep olabilir. Bu durum eklemde ağrı ve ses şikayetleriyle kendini gösterir. Ortodontik tedaviyle elde edilecek uyumlu diş ve çene ilişkisi, düzensizliklerine bağlı oluşabilecek eklem problemlerini önler.


Fırlak ön dişler, herhangi bir travmada hasar görmeye çok açıktırlar ve ön planda olduklarından kırılmalar meydana gelebilir. Bu fırlak dişler düzeltilerek diğer dişlerle uyumlu hale getirilirse kırılma olasılığı azalır.


Düzgün sıralanmış dişler daha iyi bir ısırma ve çiğneme fonksiyonu yapılabilmesini sağlar. Dişlerindeki problemler nedeniyle çiğneme işlemini tam olarak yerine getiremeyen hastalarda uzun dönemde sindirim sistemiyle ilgili problemler ortaya çıkabilir.


Son olarak düzgün dişlerle gelen etkileyici bir gülümsemenin, bireylerin meslek hayatını ve sosyal hayatlarını olumlu yönde etkilediği ve daha özgüvenli olmalarına katkıda bulunduğu önemli bir gerçektir. Tüm bunların bireylerin psiko-sosyal durumlarını iyileştirdiği ve ruh sağlığına katkıda bulunduğu dikkate alınmalıdır.