KLİNİĞİMİZDE İLK MUAYENE

Kliniğimizi ilk ziyaretinizde, doktorunuz tarafından kapsamlı bir ortodontik muayene yapılacaktır. Bu muayene sonrasında sizlere bir ön tanı sunulacak ve tedaviye gerek olup olmadığı hakkında bilgi verilecektir. Eğer tedaviye gereksinim var ise ne zaman başlanmasının uygun olacağı, ortalama tedavi süresi, tedavi maliyeti ve ödeme alternatiflerine ilişkin bir planlama sunulacaktır.

Ortodontik problemin bütün detaylarıyla ortaya konabilmesi ve kapsamlı bir tedavi planı yapılabilmesi için; bazı ön kayıtların alınması ve bu kayıtların doktorunuz tarafından incelenmesi gerekmektedir. Bu kayıtlar; dişleri taklit eden alçı modeller, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar ve filmlerden oluşmaktadır.

İLK ORTODONTİK MUAYENE

Amerikan Ortodontistler Birliği ilk ortodontik muayenenin 7 yaşında yapılması gerektiğini öngörmektedir.7 yaş itibariyle, daimi birinci büyük azı dişleri ve ön kesici dişlerin bir kısmı ağızda yerlerini almış olur. Dolayısıyla bu yaşta dişlerdeki kapanış ilişkisi değerlendirilip, çocuğunuzdaki mevcut tablonun normal olup olmadığı hakkında bilgi verilebilir. Eğer tedaviyi gerektiren bir durum var ise, doktorunuz tarafından en uygun tedavi zamanı belirtilir. Ortodontistinizin önereceği randevu aralıklarıyla çocuğunuzun çene-yüz büyümesinin ve dişsel durumunun takibi yapılabilir. Böylece oluşabilecek problemlere yapılacak müdahalelerle uzun dönemdeki ortodontik tedavi ihtiyacı elimine edilebilir ya da şiddeti azaltılabilir.